Úspešne sme ukončili prvý projekt

„Cieľom projektu bolo zvýšiť kvalitatívne podmienky života neaktívnym osobám na trhu práce a to poskytovaním špecializovaných služieb individualizovaných podľa konkrétnych potrieb klienta, kde bolo cieľom dosiahnuť jeho aktiváciu a úspešný návrat na trh práce v súvislosti so zabezpečením aktívnych opatrení voči dôsledkom krízy vyvolanej pandémiou ochorenia COVID-19“ vysvetľuje predseda združenia Ing. Dávid Bodnár.

Hlavná aktivita projektu bola implementovaná v súlade s oprávnenou aktivitou výzvy čo je „Individualizované formy podpory, poradenstva a nástrojov profilácie za účelom vstupu znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, mladých ľudí vo veku do 30 rokov, neaktívnych osôb na trh práce, vrátane finančných príspevkov pre poskytovateľov služieb zamestnanosti a zamestnávateľov“ a to predovšetkým realizáciou nástrojov a služieb komplexného prístupu v súlade s požiadavkami.

Komplexný a individuálny prístup k účastníkom oprávnenej cieľovej skupiny je kľúčový v rámci zabezpečenia ich hlbšej sociálnej integrácie. Nedostatok individuálnej a komplexnej podpory pre neaktívne osoby je možné považovať za jednu z hlavných príčin zlyhávania pri ich integrácii na trh práce, kde systémové nástroje štátu nevenujú dostatočnú pozornosť špecifickým potrebám jednotlivých neaktívnych osôb, vrátane nezohľadňovania ich životnej situácie.

V projekte sme venovali osobitnú pozornosť najmä odbúravaniu bariér vyplývajúcich zo socioekonomickej situácie jednotlivých účastníkov, ako aj ich nedostatočných znalostí a orientácie v oblastiach sociálnej, ekonomickej, pracovnej a právnej agendy vrátane podpory a rozvoja osobitných a odborných zručností jednotlivých účastníkov, čím sa predpokladá ich relatívne efektívna aktivácia a adaptácia na podmienky trhu práce. Projekt trval 20 mesiacov a výstupom resp. výsledkom bol počet účastníkov, ktorým bola poskytnutá podpora v rámci boja s pandémiou COVID-19 alebo v rámci zmierňovania jej následkov. Neaktívni účastníci, ktorí dokončili intervenciu podporovanú z ESF REACT-EU a v čase odchodu boli zapojení do procesu vzdelávania/odbornej prípravy/získavania kvalifikácie, sú zamestnaní alebo samostatne zárobkovo činní, alebo im bolo ponúknuté zamestnanie alebo účasť vo vzdelávaní/odbornej príprave.

„Na základe skúsenosti z realizácie hlavnej aktivity projektu budú posilnené praktické kompetencie združenia o ďalšie prvky komunitného rozvoja a podpory prostredníctvom poskytovania špecializovaných odborných služieb a poradenstva vrátane využívania podporných nástrojov pre potreby neaktívnych osôb priamo v teréne ako aj prostredníctvom elektronických komunikačných prostriedkov s cieľom podpory aktivácie klientov na trhu práce a zabezpečenie ich dlhodobého osobnostného, profesijného a sociálneho rozvoja. Budeme udržiavať a rozvíjať nielen praktické skúsenosti, ale aj odbornú podpornú sieť (najmä dobrovoľníkov – poradcov) a sieť zamestnávateľov, ktorý sa vo svojej podnikateľskej činnosti orientujú aj na sociálne aspekty regiónov, lokalít a komunít, v prostredí ktorých ich organizácie pôsobia a týmto podporujú rozvoj miestnych spoločenstiev ako aj ich jednotlivých občanov“ dodal predseda združenia.